fbpx

Ikebana, arta tablourilor vii

ikebana
Ikebana
1 October 2020
Show all

Ikebana, arta tablourilor vii

ikebana

“Ikebana nu este doar despre aranjarea unei flori într-o vază. Este despre dragoste și despre nevoia artistului de a crea forme frumoase. Ikebana nu este doar despre flori. Este … despre persoana care le aranjează” ~ Sofu Teshigahara, fondatorul Școlii Ikebana Sogetsu 

Scoala de ikebana Sogetsu a fost intemeiata de maestrul Sofu Teshigahara in anul 1925.
In trecut ikebana era o arta care se limita la un cerc restrans de creatori, nebanuindu-se marea popularitate pe care o are in ziua de azi.

Esenta ikebanei nu poate fi inteleasa decat studiind istoria si dezvoltarea ei prin marii artisti si talentele care au facut celebra aceasta arta. 

Fiecare perioada are un stil original al aranjarii florilor: se poate vedea stilul perioadei Ashikaga( 1339-1568), al perioadei Momoyama (1573-1603) si al perioadei Yedo (1603-1869). Exista un stil anume si pentru perioada Meiji (1867-1912).
Odata cu deschiderea Japoniei spre Occident, s-a schimbat si modul de viata al oamenilor, iar ikebana a fost si ea influentata.

Scoala Sogetsu este un nou tip de scoala care permite o mare libertate de expresie, netradand principiile traditionale ale ikebanei.
Exista doua stiluri de baza: Moribana, care foloseste vase plate si kenzan si stilul Nageire, in care florile sunt asezate prin anumite tehnici de prindere fara a folosi kenzan; dupa invatarea stilurilor de baza se poate pune in evidenta imaginatia creatorilor prin Free Style.

Dimensiunile ramurilor folosite respecta principiul 1- 1,5 inaltime pentru ramura principala, ¾ din ramura pricipala pentru ramura secundara, si ½ din ramura secundara pentru cea de-a treia ramura.

Pricipiul scolii Sogetsu este sa combine doua feluri de flori cel mult, iar in privinta ramurilor se foloseste un singur fel. Putem utiliza si un singur fel de frunze; daca am combina mai multe, ar da impresia de dezordine.

Scoala Sogetsu are o mare deschidere spre folosirea ramurilor si frunzelor uscate si a radacinilor de plante; frumusetea nu consta numai in folosirea florilor proaspete.
O mare importanta o acorda aceasta scoala preponderentei formei ramurilor asupra culorilor; este important sa gasim crengi cu forme cat mai deosebite care prin aranjare impreuna cu florile sa exprime un sentiment, o stare.

Ikebana este o meditatie; concentrata pe armonie, utilizarea culorii, a ritmului; design simplu, elegant.

(Sursa foto: internet)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×